gaziantep ingilizce; gaziantep ingilizce özel ders; gaziantep toefl; gaziantep ielts; gaziantep yds; gaziantep teog; gaziantep özel ders; gaziantep ingilizce kurs; gaziantep ingilizce; gaziantep toefl dersleri; gaziantep yds dersleri; gaziantep ielts dersleri
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/gaziantepingilizceders/
Üyelik Girişi
Konu Anlatımları
İngilizce Paylaşımlar
Site Haritası

IELTS vs TOEFL

          IELTS ile TOEFL i karşılaştıralım. 

IELTS: British English
        TOEFL: American English 

Evet, alıntıladığım bir rehberde sizlere TOEFL sınavı ile IELTS sınavını karşılaştıracağız. İlgili kısmı okuyup sorularınızı yorum kısmına atabilirsiniz. Başarılar. 

ielts vs toefl ile ilgili görsel sonucu

IELTS mi TOEFL mı Bilmecesi

Biri İngiliz, biri Amerikan iki sınav... Günün birinde pek çok kişinin işi düşecek bu ikiliye. Birinin adı geçmeden diğerinin anılmadığı bir elmanın iki yarısı onlar. O gün geldiğinde karşılaştırmak ve ikisinden birini seçmek gerektiğinde, veya sadece "neymiş ki bunlar?" dediğinizde danışabileceğiniz bir rehber hazırladık.

Başlamadan önce ufak bir tavsiye; "TOEFL mı daha kolay IELTS mi?" sorularınıza aldığınız cevapların, sorduğunuz kişinin kendi yetkinlik ve tercihleri doğrultusunda aldığınız cevaplar olduğunu unutmayın. Bu sorunun cevabını ancak siz kendinize verebilir veya deneyerek öğrenebilirsiniz. Bilmenizi isteriz ki, bu rehber size hangi sınavın daha kolay olduğunu anlatmayacak, ama hangi sınavın sizin beceri ve çalışma şeklinize daha uygun olduğunu değerlendirmenize yarayacak kriterler sunacak.

IELTS (International English Language Testing System – yani, Uluslararası İngiliz Dili Test Sistemi) ve TOEFL (Test of English as a Foreign Language – yani, İngilizce Yabancı Dil Testi) İngilizce Dil Yeterliliği'ni belgelemek isteyenlerin başvurduğu iki farklı sınav. Bu iki sınavdan birinin yolu göründüyse eğer; ya Türkiye'deki üniversitelerden birinin İngilizce hazırlık sınıfını okumadan atlamak istiyorsunuzdur, ya İngilizce hazırlıktan kalmışsınızdır ve bütünleme niyetine bu sınavlara mahkumsunuzdur, ya da yurtdışında bir eğitim kurumuna, bursa, veya işe başvuruyorsunuzdur. Kısacası birileri yakanıza yapışmıştır "İngilizce'deki marifetlerini ispatla!" diye. Bu iki şahsına münhasır sınavı karşılaştırıp, size ve hedefinize en uygun olanını seçmek gerekir o zaman.

Kurumların dayatmalarını bir kenara bırakıp karşılaştırma aşamasına geçerken kendinize sormanızda fayda olan iki soru var:

Sınav sonucunu ileteceğim kurum her iki sınavı da kabul ediyor mu?

Eğer kabul etmiyorsa zaten seçme şansınız yok demektir. Örneğin İngiltere'deki üniversiteler TOEFL'a burun kıvırır, ille de IELTS diye tuttururlar. Amerika'daki bazı kurumlar da keza tam ters şekilde.

Sınav sonucunu en geç ne zaman iletmeliyim? Bu tarihe kadar bu iki sınavın ikisinin de sonucu elime ulaşmış olur mu?

Bu yazıyı okumakta geç kaldıysanız ve sınav başvurunuzu yapmayı son ana bıraktıysanız, derhal bu yazıyı daha sonra okumak üzere bir kenara alın ve en yakın sınavı TOELF mı IELTS mi olduğunu, hangi sınava girerseniz sonucunuzun daha kısa sürede elinize geçeceğini kontrol edin.

IELTS ve TOEFL karşılaştırmasına öncelikle bu iki sınavın ortak yönlerini inceleyerek başlayalım.

 • Haliyle her iki sınav da İngilizce.
 • İki sınav da birbirinin aynısı şu 4 bölümden oluşur:
 • Listening (Dinleme) – Reading (Okuma) – Writing (Yazma) – Speaking (Konuşma)
 • Diğer üç bölümde farklılıklar olmasına rağmen Reading bölümleri neredeyse aynıdır.
 • Her ikisi sınavın sonuçları 2 sene boyunca geçerlidir. Sınava ilk girişinizden 2 sene sonra tekrar İngilizce yeterliliğinizi belgelemeniz gerekiyorsa tekrar sınava girmeniz gerekir.

Peki bu iki sınavın birbirinden ne farkı var?

 • IELTS daha önce belirttiğimiz gibi İngiltere kökenli bir sınav sistemi olduğu için İngiliz İngilizcesi'ni veya Avustralya İngilizcesi'ni baz alıyor. TOEFL'da ise Kuzey Amerika İngilizcesi'ni kullanmanız gerekiyor. Yani dili kullanım ve aksan konusunda farklılıklar var. Bu genelde gözardı edilen, ancak oldukça önemli bir ayrım. Örneğin, İngiliz İngilizcesi aksanını anlamakta zorlanıyorsanız, bırakın sınavdaki Listening bölümünde başarılı olmayı, sınav esnasında gözetmenlerin açıklama ve uyarılarını da anlamakta zorlanabilirsiniz.
 • Diğer önemli bir ayrım ise IELTS'in sadece "Paper Based" (Klasik yazılı sınav) ve TOEFL'ın "IBT" yani "Internet Based Test" (Bilgisayar aracılığıyla yapılan sınav) şeklinde yapılması. Eğer klavyede on parmak değil de iki parmak kullanıyorsanız bu size TOEFL sınavının Writing bölümünde zaman kaybettirecektir, IELTS'i seçerek kağıt kalemi tercih edebilirsiniz. Ya da mülakat şeklinde bir gözetmen ile konuşmak sizde stres yaratıyorsa veya dikkatinizi dağıtıyorsa IELTS sınavının Speaking bölümünde zorlanabilirsiniz. O zaman TOEFL'a girer ve bilgisayara karşı konuşabilirsiniz.
 • Bu iki sınavdan birine girmeden önce ders almayı planlıyorsanız, TOEFL dersi verecek öğretmenlerin veya kursların IELTS dersi alabileceğiniz kaynaklardan daha yaygın olduğunu bilmelisiniz.
 • IELTS'te iki farklı sınav tipi vardır; General English (Genel İngilizce) ve Academic English (Akademik İngilizce). TOEFL ise TOEFL'dır, tek tiptir.
 • IELTS sınav ücreti 375 TL, TOEFL sınav ücreti ise yaklaşık 170 USD'dır.
 • TOEFL'da her bölüm 30 puan ve toplamda tüm sınav 120 puan üzerinden değerlendirilirken, IELTS'te her bölüm 9 puan üzerinden değerlendirilir ve sınav sonucu bölüm puanlarının ortalaması alınarak yine 9 puan üzerinden belirlenir.
 • TOEFL sınavının tamamı çoktan seçmelidir, seçenekler arasından doğru olanı işaretleyerek devam edersiniz. Ancak IELTS'te çoktan seçmeli bölümler olduğu gibi eşleştirmeli ve boşluk doldurmalı sorular da vardır. Kelimeleri doğru yazıp yazmadığınız da dikkat gerektiren puan kriterlerinden biridir. Eğer çok fazla soru formatıyla uğraşmak dikkatimi dağıtır veya kelimelerin yazılışı konusunda kendime güvenmiyorum diyorsanız TOEFL'ı tercih edebilirsiniz.
 • TOEFL sınav süresi yaklaşık 4 saat, IELTS ise 2 saat 45 dakikadır. Eğer sınav süresi performansınızı etkileyen bir unsur ise daha kısa süren IELTS'i tercih edebilirsiniz.
 • İki sınav aynı 4 bölümden oluşur ancak bölümlerin sıralaması farklıdır. IELTS Listening – Reading – Writing – Speaking sırasıyla, TOEFL ise Reading – Listening – Speaking – Writing sırasıyla yapılır.
 • Listening: TOEFL'ın Listening bölümü için kulaklık takmanız gerekir. IELTS'te ise sınav salonundaki ses sistemi kullanılır ve adayların hepsinin aynı anda çıt çıkarmadan dinlemesi gerekir. TOEFL'da her öğrenci her bölümü aynı anda yapmak zorunda olmadığı için sınav salonunda oluşabilecek gürültüye hazırlıklı olmanız gerekir. Örneğin, siz pür dikkat Listening'i dinlerken yan masanızda bir öğrenci bağıra bağıra Speaking bölümünü yapıyor olabilir. Dış etmenlerin performansa olan etkisini azaltma konusunda IELTS'in daha başarılı bir sistem sunduğunu söyleyebiliriz. TOEFL sınavına hazırlanırken arada bir gürültülü ortamlarda (örneğin kalabalık bir kafede) test çözerek bu negatif etkiyi azaltabilirsiniz.
 • Speaking: IELTS'in Speaking bölümü yazılı sınava girdiğiniz tarihten ileride başka bir yakın tarihte olabilir. Genelde arada birkaç gün fark olur. TOELF'da tüm sınav tek celsede biter. IELTS'te bir sınav görevlisiyle birebir mülakat yapılırken TOEFL'da bilgisayara karşı mikrofona konuşursunuz.
 • Writing: IELTS Writing bölümünde iki ana kısım vardır. Birinci kısımda bir grafik veya tabloyu yorumlayarak yazmanız, ikinci kısımda ise belirlenen konu ile ilgili akademik bir yazı yazmanız gerekir. TOEFL'da ise yine iki ana kısım vardır. İlkinde bir paragraf metin ve aynı konuyla ilgili Listening verildikten sonra bu ikisini değerlendiren bir yazı yazmanız istenir. İkinci kısımdaysa direk konu verilir ve akademik bir yazı yazmanız gerekir.

Öneriler

 • TOEFL sınavına başvuracaksanız kaydınızı mümkün olduğunca erkenden yaptırmanız sınav salonu seçiminizde size kolaylık sağlayacaktır. Daha önce bahsettiğimiz gibi, TOEFL'da dış etmenlerin performansınızı etkilemesi IELTS'le kıyaslandığında daha büyük bir olasılık. Bu yüzden sınava gireceğiniz salonla ilgili daha önce sınava giren tanıdıklarınızın yorumlarını alarak önceden araştırma yapabilir ve salonların kontenjanları dolmadan daha iyi bir sınav salonu seçebilirsiniz.
 • TOEFL'a girecekseniz Amerikan, IELTS'e girecekseniz İngiliz aksanlı filmler ve müzikler dinlemeniz Listening bölümlerinde işinize yarayacaktır.
 • Kurslar ve kitaplar dışında internet de bu sınavlara hazırlık kaynakları açısından derya deniz... Bloglar, sınav sistemleriyle ilgili karşılaştırmalı yorumlar, e-kitaplar, ve online deneme testlerini bulabileceğiniz birçok kaynak var. Araştırmanızı tavsiye ederiz.
 • Her iki sınavın da Writing bölümlerinde yazılarınızın minimum ve maksimum kelime sayısına uygun olması puanlama için önemli bir kriterdir. Yazmayı bitirdikten sonra kelimelerinizi saymayı unutmayın.

Meraklısı İçin'deki İngilizce kurslarına göz atmak isterseniz buraya tıklayın.

Başarılar dileriz.

Ecem Cennet Sarıgül Meraklısı İçin
http://www.meraklisiicin.com/blog/ielts-mi-toefl-mi-bilmecesi

____________________________________________________

Ve ekşi sözlükten bir kaç yazar yorumu:

''her ikisinin de arti ve eksileri olsa da her iki sinava da giren bir insan olarak degerlendirmek iyi olacaktir.

1) ielts de toefl da ayni 4 bolumder olusur
2) ielts sinavina girmek icin en az 1 ay oncesinden gireceginiz gun icin yer ayirtmaniz gerekir, toelf icin 1 ya da 2 hafta sonrasina yer bulmak mumkundur
3) ielts te ingiliz aksanina alismaya, toefl da ise amerikan aksanina alismaya calisirsiniz
4) ielts klasik sinav modunda, kalem kagit ile yapilir; toelf genelde ibt yani bilgisayar araciligi ile yapilir tabi dilenirse klasik sinav da olabilirsiniz ama artik cok tercih edilmiyor
5) ielts calistircak hoca yoktur genelde, toelf calistircak bir suru hoca vardir, ahkam kesen de bir cok adam vardir
6) ielts te listening bolumu bosluk doldurmalidir, bir teypten dinletilir; toelf da coktan secmeli sorular vardir, once konusmayi dinlersiniz sonra sorular gelir, sorular geldikce sorunun oldugu bolum yeniden dinletilir. kesinlikle bosluk doldurmayi tercih ederim, bir de ilk dinledikten sonra zaman verilir ielts te cevaplariniza bakarsiniz, sonra yeniden dinletilir. ustune cevap anahtarina gecirmek icin 10 dk zaman daha verir, yazim hatasi yapmadiginiz surece super puan alabilirsiniz.
7) ielts in reading kisimlari direk soruyu sorar, arada tricky sorular vardir ama kaideyi bozmaz; toelf okunan konudan fikir cikartmani ister ve cogu zaman verilen sure bunu dusunmek icin yeterli olmayabilir
8) ielts writing kisminda iki ana bolum vardir, akademik ielts te birinci bolumde bir grafik ya da tablo verilir, ikinci bolumde ise essay yazmaniz istenir; toelf writing kisminda iki ana bolum var yine, once bir paragraf okutup sonra konuyla ilgili bir konusma veriliyor bu ikisini karsilastirmaniz ya da degerlendirmeniz isteniyor, 2. kisminda ise essay yazmaniz isteniyor. ielts te kalem toefl da parmaklarinizi kullaniyorsunuz. 
9) ielts speaking bire bir yapilirken, toelf speaking bilgisayar uzerinden yapilir. ielts speaking sinavi diger bolumlerden ayri yapilir, karsinizda canli bir insan size sorular yoneltir siz de cevap verirsiniz daha insancildir, muhabbet havasi vardir, oysa ki toelfda bilgisayar sizi yonlendirir ve sorular bazen daha karmasik olabilir cunku bir paragraf verir sonrasinda bir diyalog verir bu ikisini degerlendirmeniz istenir, bir dersten bolum verir konuyu tartismanizi ister. 
10) ama en buyuk farki sanirim ielts sinavi sirasinda siz writing i yaparken yaninizda birilerinin konusmuyor olmasidir; nitekim toefl sinavi sirasinda bir cok insanla ayni odada speaking, listening yapmaya calisirsiniz bu yuzden tam writing e gecmisken birisi halen speaking yapiyorsa beyninizi allak pullak etme ihtimali vardir. ya da siz halen reading bolumundeyken birisi listening e gecer sonuna kadar acar sesini ve paragrafa yogunlasamazsiniz. 
11) bir tane daha onemli fark: ielts sinav sonuclari 2 sene, toelf sinav sonuclari sadece 6 ay gecerlidir.
12) herikisi de para tuzagi olsa da toefl tamamen sizi somuren bir sinavdir. mesela bir kere aldiniz dusuk geldi puaniniz yeniden giriceksiniz, acik ortada dimi yukseltmek icin gireceginiz, ama ikincisi %70-90 daha dusuk gelir. neden? yeniden girin yeniden para bayilin diye.

onerilerim soledir ki:
artik amerika da dahil cogu ulke ielts i kabul ediyor, akliniz varsa ielts e girin derim. bu hafta sinavi olanlara basarilar dilerim...

edit: toefl sinav sonuclari da 2 sene gecerli imis. bir an garip oldum cunku ielts i yeniden almamin nedeni okulun toefl sonucunun gecerlilik zamaninin gectigini bildirmesi idi. guzel haber! 2 sene gecerli 2 test sonucum var.''
_______________________________________________________


toefl vs ielts ile ilgili görsel sonucu

Bir yorum daha:

''ikisine de girmiş biri olarak deneyimlerimi paylaşmak isterim;

ilk olarak belirtmeliyim ki ieltse bir haftalık bir çalışma sonucu apar topar girmiş, toefl için ise 2 ay gibi uzun bir süre harcamışımdır. toefldan istediğim sonucu aldım, mutluyum, gururluyum. şimdiii gelelim kıyaslamaya: bu iki sınavı bütünen değerlendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. o nedenle bölüm bölüm inceleyeceğiz..

reading: iki sınavda da benzer okuma parçaları sorulur ancak ieltsdeki kelimeler daha az aşina olduğumuz kelimelerdir*. ayrıca cümle yapıları da "ne bu lan şimdi?" dedirtir. tüm kelimeleri bildiğiniz bir cümleyi anlamakta zorlanabilirsiniz. toefl ise daha anlaşılır olmakla birlikte şıklar çeldiricidir. ama ben öss gençliğinin şık sorunsalının üstesinden kolayca gelebileceğini düşünüyorum. iki sınav arasında bir diğer hayati fark ise ieltsde süreyi ayarlamanın daha zor olmasıdır. sonuç olarak ielts readingtoefldan daha zordur. toefl readingden 27 aldığım için bu kadar rahat konuşabiliyorum. ielts de en çok zorlandığım bölüm buydu ve ancak 6 alabilmiştim.

listening: ieltsinki çok daha kısadır, sabrınızı ölçmez. toeflda ise kendinizi gerçekten ders dinliyor gibi hisseder, dikkat dağınıklıkları yaşar ve önemli ayrıntıları kaçırırsınız, ki bu ayrıntılar çat diye soru olarak karşınıza gelir. toefl listening acayip sıkıcıdır ve bir zaman sonra uykunuzu getirir. ieltsin handikapı ise önünüzde şıklar olmadığı için duyduğunuz, anladığınız ancak yazılışını bilmediğiniz kelimelerin sizden istenmesidir. ben ieltsde bu konuda çok zorlanmıştım mesela. ancak toefl listeningin uzunluğu ve sıkıcılığı, aslında kendinize güvenseniz bile düşük bir puan almanıza neden olabilir. ieltsde listeningi cdden dinliyor olmanız da sorun değildir. sonuç olarak ielts listening mi daha kolay toefl listening mi? sorusunun cevabı çok da kesin değildir, size bağlıdır. bence ielts daha kolaydı ama bunun nedeni soruların kolay olması değil, listening kısmının çok uzun olmamasıydı.

speking: "ieltsin gözünü seveyim" bölümdür. en yüksek puanı bundan almıştım çünkü karşınızda biri varken konuşmak çok daha kolaydır. toefl size konuyu verir, ancak monitörde beliren ve giderek azalan saniyeler heyecan yapıp konuşamamanıza neden olabilir. toefl speaking çok acımasızdır ve bir insanın ingilizce konuşabilme seviyesinden çok, heyecanını ölçer. sonuç olarak ieltsspeaking toefl spekingden kat be kat kolaydır. ama bunun nedeni ieltsin daha kolay sorması değil, size daha rahat bir konuşma ortamı sağlamasıdır.

writing: ielts ilk kompozisyon için saçma sapan grafikler sorup anlatmanızı ister. toefl ise bir reading parçası ve bir listening verir, bunlarda anlatılanları özetlemenizi ister. kolayca üstesinden gelinebilir bir bölümdür toefl writing. her iki sınavın da ikinci kompozisyon konuları benzerdir zaten. sonuç olarak toefl writing daha kolaydır ancak gene de arada çok büyük bir fark olduğu söylenemez.

benim bu iki sınavdan birini seçeceklere önerim "ielts daha kolay abi" yalanına kanmamalarıdır. ielts de toefl da gayet zor ve stresli sınavlardır. bölümler arasındaki farklardan yola çıkarak, sınavların zorluk derecesini, kendinize göre belirlemenizi öneririm. ben bir daha girecek olsam toefl seçerdim. çünkü toeflın insani bir sınav olmadığını kabul etmekle birlikte, onun yöntemine de biraz çabayla alışmanın mümkün olduğunu düşünüyorum. ayrıca toefl puanlama konusunda daha toleranslı gibi geliyor bana*.

son bir tavsiye daha.. zorlandığınız alanların üzerine giderken, iyi olduğunuz alanları boşlamayın. gireceğiniz sınava yönelik deliler gibi kelime ezberleyin. özellikle reading için kelime çok çok önemli.

edit: toeflda her bölüm 30 üzerinden, ieltsde 9 üzerinden değerlendirilir efem.''
gaziantep ingilizce |gaziantep ielts | gazianteo toefl


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret59798
Hava Durumu
Seviye Tespit Sınavı

Seviye Testi TIKLAYIN

 

Instagram
 Gaziantep İngilizce Kurs
Facebook
Sözlük