gaziantep ingilizce; gaziantep ingilizce özel ders; gaziantep toefl; gaziantep ielts; gaziantep yds; gaziantep teog; gaziantep özel ders; gaziantep ingilizce kurs; gaziantep ingilizce; gaziantep toefl dersleri; gaziantep yds dersleri; gaziantep ielts dersleri
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/gaziantepingilizceders/
Üyelik Girişi
Konu Anlatımları
İngilizce Paylaşımlar
Site Haritası

Özel Ders Öğretmeni Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Özel ders öğretmeni seçerken ya da dershane seçerken insanlar tereddüt yaşayabiliyor. Kafada bir çok soru işareti oluşuyor. Çünkü önümüzde onlarca seçenek var ve bizim kendimiz için en iyisini seçmemiz gerekiyor; çünkü artık kimsenin ne boşa harcayacak zamanı var; ne de çöpe atacak parası... Şimdi dilimin döndüğünce özel ders öğretmenini nasıl seçmemiz gerektiğini anlatacağım.

 

ALANI/BRANŞI NEDİR?


Ders almak istediğiniz öğretmeninin branşı çok önemlidir. Almak istediğiniz dersin üzerine eğitim almış bir öğretmenden ders alın! 

Sayısal bir bölüm okuyan/okumuş olan bir kişi ilköğretim hatta lise matematiği dersleri konularına hakimdir. Ya da lisede ve üniversitede hazırlık okumuş olan; ya da üniversiteyi yabancı dil üzerinden okumuş olan birisi ders verme talebinde bulunabilir. ANCAK şu unutulmamalıdır: İyi bir öğretmen anlatacağı şeyi iyi bilen değildir; iyi bir öğretmen anlatacağı konuya hakim, o konunun öğrenci tarafından nasıl algılanacağını iyi bilen, nasıl anlatması gerektiği üzerine eğitim almış, farklı eğitim/öğretim tekniklerini öğrenciye göre uygulayabilen bir öğretmendir.

 

Şöyle düşünün; hepimiz Türkçe biliyoruz değil mi? Yani konuşuyor, yazabiliyor, okuyabiliyoruz... Peki bana geçmiş zamanı takılar, sertleşmeler, yumuşamalar, ses düşmeleri gözeterek anlatabilir misiniz? Türkçe bilmeyen bir yabancıya -dı geçmiş zaman kipinin NEDEN ''görk'' (-) olarak, ''bakk'' (-) olarak kullandığını anlatabilir misiniz?  Bu yüzden, bir şeyi bilmek, onu iyi anlatabilmek anlamına gelmez.

İşini iyi ve temiz yapan bir oto tamircisi çok iyi bir çırak yetiştiremeyebilir; çünkü o usta işi öğrenmiştir; işi nasıl öğreteceğini değil...

Üniversitelerdeki öğretmen yetiştiren branşlar ya da formasyon veren üniversiteler; neyi öğreteceğinin yanı sıra, nasıl öğreteceğinin üzerine düşen eğitimler vermektedir. O bireyi yıllarca öğretmek için öğrenmeye odaklamışlardır.

 

Onun için Fizik öğretmeninden Fizik dersi; Matematik öğretmeninden Matematik dersi, İngilizce öğretmeninden İngilizce dersi alın...

Mc Donald's a gidip pizza, Dominos'a gidip hamburger yemeyin :)

TECRÜBE?

Öncelikle şu noktaya değilenelim; tecrübe yaş demek değildir. Tabiki yaşın tecrübe üzerinden etkisi vardır ancak tecrübe yaşanmışlıktır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.

 

Ders alacağınız kişiden tecrübelerini sorun; daha önce kimlere ne şartlarda ders vermiştir, ne kadar yıldır bu işi yapıyordur. Sizin talep ettiğiniz ders alanında (mesela İngilizce için Turizm/Hizmet Sektörü İngilizcesi) daha önce ders vermiş mi?

Ve mutlaka dersi nasıl anlatır, sistemi nedir, neler yapar, onun için neler daha önemlidir mutlaka sorun, anlamaya çalışın.

 

Gelecek İçin Vaatler?

Ben kendi adıma söyleyeyim; ''X haftada bir tamamdır, kesin tamamdır'' şeklinde vaatlerini ticari kaygılar olarak görüyorum. İnsana odaklı bir ortamda hiç bir zaman kesin yargılara varamazsınız.

Her öğrencinin öğrenme hızı farklıdır. Her öğrencinin sevdiği anlatım şekli farklıdır. Öğrenme hızını, gerek bu faktörler, gerekse öğretmen-öğrenci arasındaki dinamizm ve iletişim de etkilir. O halde nasıl olur da X zamanda bir iş tamamdır, denebilir? Bunu diyebilmek için öğrenciyle en az 5-8 saat arası ders yapmış olmak gerekir. Ve sonra ortalama bir vakit verilebilir; 3-5 ay gibi...

Peki bu durumla ilgili işin garip tarafı nedir biliyor musunuz? Öğrenci ya da veliler bir vakit duymaya bayılırlar. Hiç hesaba katılmaz telefondan ya da bir internet sitesinden, mailden sizin ne kadar bildiğinizi, öğrenmeye ne kadar açık olduğunuzu, nasıl bir hızda öğrendiğinizi... Öğrenci ya da veli de bunu sorgulamazlar...

 

Kısacası, pazardan aldığınız patateslerin bile birbirinden farklı kızarma/haşlanma süresi; marketten aldığınız pirincin ve bulgurun bile farklı kaynama süreleri olduğunu;30-40 yılların aşçısı bir bayanın bile bu süreyi kestiremediğini düşünürseniz; eğitimde net bir süre de beklemeyin, bu tip vaatleri kanmayın :)

 

Kişilik ve Öğretmen- Öğrenci arası İletişim

 

Ders veren öğretmenin kişiliği ile öğrencinin kişiliğinin eşleşmesi önemlidir. Neden? Özel ders bire bir yapılır. Öğrenci- öğretmen arasındaki bir iletişim kopukluğu dersin çok büyük ölçüde etkileyecektir. Bir öğretmen öğrencinin taleplerini, o konu hakkında neler hissedeceğini iyi bilmeli; iyi bir motive edici, rehber olmalıdır. Derse öğrenciyi başarıyla güdülemeli; öğrencinin ve velilerin beklentilerini iyi anlamalıdır.

 

DERS ÜCRETİ?

Özel ders ücreti Türkiye genelinde değişiklik gösterir, tabi branşlara göre de. İngilizce için; İstanbul, Ankara gibi şehirlerde özel ders saati 40-80 TL arası değişirken, daha küçük şehirlerde 20-50 arası değişmektedir.

Ders ücreti öğretmenin tecrübesi ile doğru orantılı olarak artar. Ancak pahalı olan iyi, ucuz olan iyi değildir, kanısı da doğru değildir.

 

Özetlemek gerekirse;

 

Özel ders öğretmeni seçerken, o öğretmenin anadalının, branşının o ders olmasına özen gösterin. Tabi öncelikle, o kişinin bir öğretmen olmasına özen gösterin ( Eğitim Fakültesi mezunu ya da Formasyon eğitimine sahip).

Öğretmenin tecrübesini sorgulayın. Sizin talepleriniz yönünde daha önce ders vermiş mi sorun. Mümkünse diğer öğrencileriyle konuşmayı talep edin. Ancak tecrübe= zaman olmadığını mutlaka göz önünde bulundurun.

Öğretmen size gelecek için ne vaat ediyor onu öğrenin. Kimi vaatler kulağa hoş gelebilir ancak ne kadar gerçekçi olduklarını kendi kendinize sorgulayın.

Ve yaptığınız konuşma sırasında, öğretmen hakkında ne düşündünüz? Samimi buldunuz mu? Sizce uyum sağlayabilir misiniz? Bunları sorgulayın.

 

Başarılar :)

 

 
www.gaziantepingilizceders.com
Gaziantep İngilizce Ders
Gaziantep İngilizce Özel Ders

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam108
Toplam Ziyaret59795
Hava Durumu
Seviye Tespit Sınavı

Seviye Testi TIKLAYIN

 

Instagram
 Gaziantep İngilizce Kurs
Facebook
Sözlük