gaziantep ingilizce; gaziantep ingilizce özel ders; gaziantep toefl; gaziantep ielts; gaziantep yds; gaziantep teog; gaziantep özel ders; gaziantep ingilizce kurs; gaziantep ingilizce; gaziantep toefl dersleri; gaziantep yds dersleri; gaziantep ielts dersleri
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/gaziantepingilizceders/
Üyelik Girişi
Konu Anlatımları
İngilizce Paylaşımlar
Site Haritası

Gaziantep'te Fıstığın Meşakatli Yolculuğu

Gaziantep'te 'yeşil altın' olarak nitelendirilen Antep fıstığı, uzun ve meşakkatli işlemlerin ardından tüketiciye ulaştırılıyor.

Kırk dereceyi aşan sıcaklıklarda mevsimlik işçiler tarafından tarlalardan toplanan fıstıklar, daha sonra fıstık işlemecilerine gönderiliyor. Fıstık işlemecileri ise kendilerine gelen fıstıkları, çöpünden ve kabuğundan ayrıştırmaya çalışıyor. Köylerden ve toptancılardan yoğun bir şekilde kendilerine gelen fıstıkları çeşitli işlemlerden geçiren işlemeciler, bazı günler yoğunluk sebebiyle uyumadıklarını söyledi.

1986 yılından bu yana fıstıkçılık işi yaptığını aktaran ve fıstık işleme fabrikasının sahibi olan Osman Yücebudak, yaptıkların işin oldukça zahmetli bir iş olduğunu belirtti.

Fıstık işleme fabrikasında Osman Yücebudak ile birlikte çalışan Hüseyin Yücebudak ise, fıstık işleme fabrikasında fıstığı ne gibi işlemlere tabii tuttuklarını şu şekilde anlattı: "Fıstıklar, köylerden toplanıp buraya getiriliyor. Bize teslim ediyorlar. Biz burada mikser dediğimiz makinelerle fıstığı kavlatıyoruz. Yıkama aşamasından geçiyor. Daha sonra elek aşamasından geçiyor. Kuruması için yere seriyoruz. Kuruduktan sonra tekrar savurma makinelerine atıyoruz. Tertemiz bir şekilde müşteriye teslim ediyoruz."

Fıstık işleme fabrikası çalışanlarından Murat Yücebudak ise sezonun açılması ile birlikte başlayan işlerinin yoğunluğundan bazı geceleri uykusuz geçirdiklerini kaydetti. Murat Yücebudak, "Çok zahmetli bir iş. Hava sıcak güneşin altında çalışıyoruz. Oldukça eziyetli ve zahmetli bir iş. Sezonumuz 8. Ayda başlıyor, 10. Ayın sonuna doğru bitiyor. Çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Sabaha kadar uyumadığımız zamanlar oluyor. İki üç ay bu zorluğu mecburen çekiyoruz" dedi. - GAZİANTEP

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret61909
Hava Durumu
Seviye Tespit Sınavı

Seviye Testi TIKLAYIN

 

Instagram
 Gaziantep İngilizce Kurs
Facebook
Sözlük